Programy Nikona

Nikon Viev NX

Program ten, przeznaczony przede wszystkim dla początkujących użytkowników, służy do samodzielnej odróbki fotografii. Ściśle współpracuje z aplikacją, Nikon Transfer i umożliwia katalogowanie zbiorów (w tym dodawanie słów kluczowych) oraz podstawową edycję zdjęć. Pozwala na „wywoływanie” cyfrowych negatywów, czyli plików RAW (tylko Nikonowych NEF-ów) i korektę plików JPEG oraz TIFF. Dzięki integracji z całym systemem Nikona, jeśli korzystamy z RAW-ów, możemy sprawdzić np. punkt ostrości aktywny w momencie wykonywania zdjęcia. Program Nikon NX jest darmowy i można go pobrać na stronach producenta.

Nikon Camera Control PRO 2

Jest to program przeznaczony do sterowania lustrzankami cyfrowymi Nikona za pomocą komputera. Dzięki podłączeniu kablem USB lub Firewire (a w przypadku wykonywanych modeli nawet bezprzewodowo WIFi) użytkownik może wyzwalać migawkę i zmieniać ustawienia aparatu. Aplikacja jest kompatybilna z zaawansowanymi funkcjami aparatów, w tym z podglądem na żywo (LiveView). Przydaje się to, gdy na przykład zależy nam na perspektywie możliwej do uzyskania dzięki ustawieniu aparatu, w miejscu w którym fotograf już się nie zmieści., lub z innych względów samodzielne naciśniecie spustu migawki czy zmiana ustawień są utrudnione. Ponadto Camera Control Pro 2 pozwala też między innymi na przeglądanie wykonanych zdjęć na ekranie komputera i jest kompatybilna z pozostałymi programami marki Nikon.

Image Authentication Software

Program współpracujący wyłącznie z profesjonalnym i półprofesjonalnymi lustrzankami Nikona: od D200 do DX3. Pomaga on przeciwdziałać manipulacji, która w czasach fotografii cyfrowej stałą się poważnym problemem. Ponieważ obróbka cyfrowa ułatwia fałszowanie obrazów, producent postanowił umożliwić weryfikację autentyczności plików.

Aplikacja sprawdza czy pliki JPEG, TIFF lub NEF były modyfikowane w aparacie po wykonaniu zdjęcia lub w drodze do komputera, na którym są oglądane. Dzięki temu cyfrowe fotografie mogą być stosowane np. jako dowody w sądzie lub w postępowaniach ubezpieczeniowych.


O Artykule